پورت ۱۱۰

تبلیغات

اگر می خواهید سایت بخرید انجا رو حتما ببینید

- پورت ۱۱۰ چیست؟

پورت ۱۱۰ برای پروتکل POP3 استفاده می‌شود. عبارت POP3 مخفف Post Office Protocol Version 3 است که این پروتکل برای خواندن E-mail استفاده می‌شود. برای کار با این پروتکل باید آدرس POP Server مربوط به E-mail خود را بدانید. برای این‌کار می‌توان از nslookup استفاده کرد و سطری که عبارت MX دارد را خواند (قبلا چگونگی کار را گفتم و الان دیگه توضیح نمی‌دم). دقت کنید که در مورد سایت‌های کوچک، آدرس POP Server همان آدرس SMTP Server است ولی در سایت‌های بزرگ (مثل یاهو‌ ) سرور‌های مربوطه جداست ( یعنی دو اسم مختلف دارد ). در مورد سایت یاهو POP Server در آدرس pop.mail.yahoo.com قرار دارد. ( من جدیدا این سرور رو تست نکردم، خودتون تست کنید و مطمئن بشید ). من امروز می‌خوام از E-mail های سایت noavar.com استفاده کنم که هم خیلی عالیه و هم ایرانیه! POP Server این سایت در آدرس mail.noavar.com قرار دارد.


- با پورت ۱۱۰ صحبت کنیم

فرض کنید که من در سرور mail.noavar.com یک اکانت به اسم araztest و پسورد mypass دارم. (شما هم اگه می‌خواهید تست کنید، یک اکانت برای خودتون در این سایت باز کنید). حالا می‌خوام با پورت ۱۱۰ صحبت کنم، بنابراین از یکی از دو دستور زیر استفاده می‌کنم:

telnet mail.noavar.com 110 nc -v mail.noavar.com 110

و جواب می‌شنوم:

+OK POP3 server www.noavar.com ready

دقت کنید که اگه از تلنت استفاده کنید،چیزهایی که شما تایپ می‌کنید، دیده نمی‌شود و نمی‌تونید از دکمه ‌Backspace‌ استفاده کنید. حالا می‌خوام بگم که اسم اکانت من araztest است، پس می‌نویسم:

user araztest

و جواب می‌شنوم:

+OK Please enter password for araztest

حالا می‌خوام پسوردم رو بگم که اجازه صادر بشه! می‌نویسم:

pass mypass

و جواب می‌شنوم:

+OK password for user araztest Accepted

حالا می‌خوام بدونم که جمعا چندتا mail رسیده است و حجم کل چقدر است. می‌نویسم:

stat

و جواب می‌شنوم:

+OK 2 25924

یعنی برای من ۲ تا پیغام رسیده و حجم کل پیام‌های رسیده، ۲۵۹۲۴ بایت است. حالا می‌خوام لیست پیام‌ها رو داشته باشم، می‌نویسم:

list

و جواب می‌شنوم:

+OK 1 70 2 24923 .

این یعنی پیغام شماره یک (پیغام جدیدتر) حجم ۷۰ بایت دارد و پیغام شماره دو حجم ۲۴۹۲۳ بایت دارد. حالا می‌خوام پیغام شماره ۱ را بخونم. می‌نویسم:

retr 1

و جواب می‌شنوم:

+OK 70 octets Message-ID: <875808060@www.noavar.com> From: "ali" X-Mailer: Noavar To: araztest@noavar.com MIME-Version: 1.0 Subject: salam Date: Thu, 13 Feb 2003 20:05:56

salam, chetori? .

حالا می‌خواهم این پیغام ( شماره یک ) رو پاک کنم، می‌نویسم:

dele 1

و جواب می‌شنوم:

+OK Message 1 Marked for removal

[ دقت کنید که این پیغام هنوز پاک نشده است و فقط علامت خورده که موقع خروج، پاک بشه. حالا ممکنه چندتا پیغام را مارک کنید که حذف بشه ولی بعد بی‌خیال! می‌شین. برای اینکه این علامت‌ها را حذف کنید که موقع خروج دیگه پاک نشوند، می‌تونید بنویسید:

rset

و جواب می‌شنوم:

+OK 1 70

]
حالا اگه بخواهم خارج بشم (و علامت‌خورده‌ها پاک بشن)، می‌‌نویسم:

quit

و جواب می‌شنوم:

+OK www.noavar.com signing off

/ 0 نظر / 35 بازدید