کار با پورت‌ها - پورت ۷ و ۱۳

تبلیغات

یکی از سایت های پر سابقه کسب درامد در ایران

- شروع کار با پورت‌ها

الان به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم بحث پورت‌ها را شروع کنیم. اولین نکته‌ای که باید بگم این است که ابزاری که به کمک آن با پورت‌ها صحبت می‌کنیم در همه پورت‌ها یکی است ولی هر پورتی زبان مخصوص خود دارد (درست مثل زبان‌های مختلف در جهان که همشون از طریق زبان و دهان ادا می‌شن ولی هر کدام روش خاصی برای ارتباط برقرار کردن دارند). پس ما برای کار با پورت‌ها باید زبان هرکدام را یاد بگیریم.
بحث بعدی این است که وقتی می‌گیم یه پورت بازه باید توجه کنید که برنامه‌ای روی آن کامپیوتر نصب شده و اون پورت را باز کرده است (پورت‌ها خود به خود باز نمی‌شوند). یک سری پورت‌ها توسط خود سیستم‌عامل باز می‌شوند (یعنی به محض نصب سیستم‌عامل که خودش هم درواقع یه نرم‌افزاره) و نیازی نیست که برنامه دیگری برایش نصب کنیم. در مقابل، بعضی پورت‌های دیگر توسط برنامه‌های جانبی باز می‌شوند.
به عنوان مثال وقتی می‌گم که پورت ۲۵ روی یک ip باز است، این معنی را دارد که برنامه‌ای روی اون کامپیوتر خاص وجود دارد که پورت ۲۵ را باز کرده و من وقتی از طریق کامپیوتر خودم با آن پورت کار می‌کنم در واقع دارم با آن برنامه خاص (که اون پورت را باز کرده) صحبت می‌کنم.
حالا یه سوال پیش می‌آد که چرا اصلا یه نرم‌افزار باید پورت باز کنه و اینکه کدام نرم‌افزارها باید پورت باز کنند؟
جواب این است که هر برنامه‌ای که بخواهد از طریق شبکه (یعنی از راه دور اصطلاحا remote) قابل دسترس باشه باید یه پورت باز کنه. پس یک برنامه‌ای که نیازی به برقراری ارتباط شبکه‌ای ندارد (مثلا یه نرم‌افزار گرافیکی) نباید و نشاید که پورت باز کند.

باید ببینیم که از طریق چه برنامه‌ای می‌توان با پورت‌ها صحبت کرد ( البته با هرکدام به روش خودشان )؟
برای این‌کار از دو نرم‌افزار به نام‌های telnet و nc استفاده می‌کنیم. telnet که در خود سیستم‌عامل وجود دارد و nc را هم که جلسه قبل داون‌لود کردیم.
حالا چگونه از این دو نرم‌افزارها می‌توان استفاده کنیم؟
۱- استفاده از telnet :
اگر بخواهیم با ip ای به شماره 194.225.184.13 از طریق پورت 25 صحبت کنیم باید بنویسیم:

telnet 194.225.184.13 25

و بعد اینکه ارتباط برقرار شد باید شروع کنیم و از طریق زبان پورت ۲۵ با آن صحبت کنیم.
۲- استفاده از nc :
اگر بخواهیم همان کار را با netcat انجام دهیم، باید بنویسیم:

nc -v 194.225.184.13 25

و بعد از برقراری ارتباط شروع به صحبت کنیم.


- با پورت ۱۳ صحبت کنیم

نام دیگر اون daytime است و کارش هم اینه که زمان و تاریخ رو در اون کامپیوتر به ما می‌ده. این پورت اصولا خیلی سر راسته. فقط کافیه که بهش وصل شیم تا اطلاعاتشون بیرون بریزه. البته این پورت رو خیلی از کامپیوترها بسته است. (یادتون باشه که وقتی می‌توان با یه پورت کار کرد که باز باشد).
حالا می‌خوایم با پورت ۱۳ از ip شماره 194.225.184.13 صحبت کنم. یکی از این دو دستور را می‌نویسم:

telnet 194.225.184.13 13
nc -v 194.225.184.13 13

البته در آن دستورات به جای عدد ۱۳ می‌توان معادلش را نوشت که daytime است.
و جواب می‌شنوم:

11:35:33 AM 10/5/2002

بله، با این پورت ارتباط برقرار کردیم و اطلاعاتش رو دریافت کردیم. این اطلاعات معمولا به درد این می‌خورد که مکان جغرافیایی اون کامپیوتر را حدس بزنیم (البته اگر زمان اون کامپیوتر صحیح باشد). به عنوان مثال این کامپیوتر خاص در ایران است چون ساعتش همزمان با ایران است.


- با پورت ۷ صحبت کنیم

اسم این پورت echo است. من این پورت رو پورت میمون می‌گم چون هرچی که شما براش بنویسید را تقلید می‌کنه و همان‌ها را براتون پس می‌فرستد. مثلا من به پورت ۷ کامپیوتری با ip شماره 194.225.184.13 تلنت یا nc می‌کنم.

telnet 194.225.184.13 7
nc -v 194.225.184.13 7

بعد از برقراری ارتباط، هر چی من بنویسم، اون برام پس می‌فرسته. مثلا اگه تایپ کنم Ali1000 و Enter بزنیم، جواب می‌شنوم، Ali1000 ... خودتون امتحان کنید تا ببینید. برای تمام شدن کار باید دکمه Ctrl+C را فشار دهیم تا این میمون بازی تموم بشه.
پس کار کردن با این پورت هم زیاد سخت نیست.

/ 0 نظر / 37 بازدید